Dzisiaj jest czw paź 23, 2014 2:22 pm

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość

Posty wydzielone z tematu viewtopic.php?f=139&t=960&p=248002&hilit=natalka#p248002

Piekne :D Dzieki :D

Chcialabym Was o cos zapytac, wywolac dyskusje, poznac wasze opinie na temat:

Dziecieca opieka paliatywna.
Medycyna paliatywna dopiero w 1999 roku zostala odrebna specjalizacja lekarska.
Janusz Korczak (1878-1942) napisal: "W obawie, by smierc nie wydarla dziecka, wydzieramy dziecko zyciu; nie chcac, by umarlo, nie pozwalamy zyc."

Co wy na to?

(ewentualnie mozna watek przerzucic w inne miejsce na forum, jesli uwazacie, ze tak bedzie lepiej).

Tytuł: Re: Natalia
Awatar użytkownika

Ja w ten sposób poprawiłem "jakość życia" w ostatnich dniach mojej mamie ............... to trudny temat , ale śmierć jest na drodze każdego człowieka.

Tytuł: Re: Natalia
Awatar użytkownika

DOBRA I PROFESJONALNA opieka paliatywna jest ogromnym wsparciem dla pacjenta i jego rodziny ..

tylko własnie z tym profesjonalizmem połączonym z empatią ciężko trafić ..

Awatar użytkownika

Nie da sie podciagnac pod jeden temat odejscia doroslego czlowieka i odejscia dziecka, a po poscie wprowadzajacym Natalki poszly dwa posty o odejsciu doroslych ludzi.
"W obawie, by smierc nie wydarla dziecka, wydzieramy dziecko zyciu; nie chcac, by umarlo, nie pozwalamy zyc."
Tyle lat temu Korczak mial racje i bylo to przed wszelkimi kursami psychologii paliatywnej mniej lub bardziej sensownymi...Bo ja Natalko napisalam ci kiedys wiadomosc : dzieci nie umieraja nie ma czegos takiego - odchodza gdzies tam sa gdzie na nas czekaja i jak zamkniemy powieki to beda przy nas wraz z calym niebem. I moze brzmi to dla realistow kuriozalnie ale to my rodzice wsciekli na caly swiat nie pozwalamy im odejsc by mogly zyc, ale to zycie to przenosnia to ucieczka od cierpienia , kazdego dnia wypelnionego rutyna a moze bolesnymi opatrunkami a moze ciagle cos gniecie i boli a ono ma juz dosc, a moze ma dosc patrzenia na mame i tate jak cierpia....moze cierpia jeszcze bardziej bo bol duszy boli bardziej i nie ma na niego nijakiego leku... czas ran nie leczy to brednia, bzdura i falsz. Opieka paliatywna ma pozwolic dziecku odejsc spokojnie, cicho i z wewnetrznym spokojem a nie ida za tym trudne do opanowania lzy i rozpacz ze strony rodzicow czy rodzenstwa, czesto dzieci wyczekuja ta jedyna chwile jak mama bierze prysznic czy wyskoczyla po cos do picia , ......chca oszczedzic rodzicom jeszcze wiekszego cierpienia by same mogly odejsc spokojnie, bo dzieci sa bardzo madre one wiedza wiecej niz my sadzimy i to trudno jest tak wiedziec i nic nie mowic ani mamie ani tacie .....na wszystko jest potrzebny czas......a co jesli czasu nie ma , jesli dziecko odchodzi nagle....nie przechodzimy wszystkich etapow zalu, buntu ( braku akceptacji) i w koncu pogodzenia bo to sa te same etapy ktore przechodzi chory czlowiek ....ci co pozostaja po tej stronie mostu pozostaje jeszcze jeden etap etap zaloby ( pogodzenia sie z utrata) ....bol nie zniknie, ani czas ani magiczne hokus pokus go nie zlikwiduja jest bedzie nieodlacznym elementem zycia tych ktorzy stracili do czasu gdy zamkniemy powieki.

Awatar użytkownika

Każda śmierć osoby bliskiej i kochanej jest bolesna, chociaż wiadomo, że większy jest ból i gorycz kiedy rodzice przeżywają dzieci ............o śmierci należy rozmawiać z dziećmi zawsze. Kiedyś bardziej przyzwyczajano dzieci do tematu śmierci chociażby zabierając je na pogrzeb np. dziadka ( mój ukochany dziadek zmarł kiedy byłem małym dzieckiem i rodzice mówili mi, że tam z całym niebem będzie czekał i opiekował się mną do końca mojego życia)
Znalazłem ciekawy artykuł założyciela Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci .

http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361, ... niem_.html

malgosia31-tak, pamietam, czytalam ten post wiele razy i szczerze mowiac liczylam na to, ze jako profesjonalista w temacie, zechcesz sie wypowiedziec na ten temat wlasnie tutaj, nie tylko prywatnie.
Mam nadzieje, ze dyskusja bardziej sie rozwinie...
Nie chodzi o to, by kogos w tej delikatnej kwestii krytykowac czy cos komus zarzucac; ciekawia mnie wasze opinie, jakiekolwiek by byly.

Awatar użytkownika

Natalko trudno mi sie wypowiadac, moze i bylam bardzo w tym niezla jakis czas temu ale po osobistych doswiadczeniach wszystko we mnie umarlo...nie jestem w stanie pomoc nikomu, i wiem ze nikt nie jest w stanie pomoc , sama musisz znalezc sciezke ktora pojdziesz. Na nic jakies ksiazki, seminaria.....to nie dziala , w glowie tylko pustka coraz wieksza i zagubienie. Moge ci tylko powiedziec ze tule cie kazdego dnia i mysle o Natalce i ........mam taki scisk w sercu taki ze trudno to wyrazic.

Dziekuje:) Mysle, ze znalazlam "swoja droge" na ten temat. Mam pewien swiatopoglad, z ktorym poki co dobrze sie czuje i mam spokojne sumienie. Mysle, ze tu wszystko jest indywidualnie; tak jak z choroba nowotworowa. Jedna diagnoza, a historia choroby u kazdego pacjenta jest inna, nie ma dwoch identycznych. Podobnie jest w przypadku przezywania wszystkiego, co sie wiaze z nieuleczalna choroba bliskiej osoby...

"Dziekuje" bylo do malgosia31:), nie w sensie, ze waszych wypowiedzi jest juz za duzo :)
Zagladam co rusz, bo ciekawi mnie co wy macie do powiedzenia na ten temat. Zapraszam do wypowiedzi.

A tu nadal cicho..., ok, rozumiem.

Awatar użytkownika

Pochwał: 1
ja bym krzyczal i rwal wlosy z glowy doslownie
i staral sie byc twardy ale nie wiem czy dalbym rade

Dzieki:)

No to moze inaczej zapytam, nie pieknym cytatem tylko po ludzku:

czy w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych, sprecyzujmy -chorych na nowotwory, lepiej jest -wg was, byc w szpitalu, czy zajmowac sie dzieckiem w domu? (w Norwegii hospicjum nie ma). Pogodzic sie, ze nie ma ratunku i pozwolic dziecku godnie isc do konca, czy nie pogodzic sie z taka czy inna diagnoza i do konca walczyc bez wzgledu na konsekwencje-/czyt.szkody/ m.in.fizyczne.

Chory pelnoletni ma prawo decydowac sam za siebie; ludzie pisza mi o czlonkach rodziny, ktorzy wbrew wszystkim wokol powiedzieli "stop, dajcie mi spokoj, bo wiem ze i tak nic z tego nie bedzie". Ci ludzie pisza:"dopiero pozniej, czasem po latach zrozumialem, ze matka/ siostra, brat... podjeli sluszna decyzje; to my bylismy egoistami w tym momencie..."
A kto zdecyduje za dzieci? Kto ma prawo za nie decydowac? Rodzice czy lekarze?
Zapraszam do wypowiedzi.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna