Dzisiaj jest czw paź 02, 2014 10:23 am

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 141 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Ostatnio moja 16-sto letnia córka otrzymała przesyłkę, a w niej darmowe prezerwatywy (20szt), wcześniej wręczano im również w szkole. Zastanawiam się czemu BV nie interweniuje w takich sytuacjach? :wink: Rzekomo wielkim przestępstwem jest wypicie szklanki piwa w obecności dziecka (w Niemczech, Czechach czy Francji wywołałoby to salwę śmiechu). Ciekawe, że stręczenie do seksu nastolatków nie stanowi problemu dla tej instytucji. Nadmieniam, iż rozmawiam na luzie z córami (20 i 16) o wszystkim i nie mamy tematów tabu. Rozmawialiśmy wielokrotnie o seksie i po tej przesyłce mieliśmy niezły ubaw, iż to córka zapewnia ojcu środki antykoncepcyjne. :D Zastanawiam się jak takie przesyłki odbierane są w domach muzułmańskich czy konserwatywnie katolickich, gdzie wszelka antykoncepcja poza naturalną jest grzechem (!). Ciekawe co wymaga więcej dojrzałości i odpowiedzialności, czy wypicie szklanki piwa lub kieliszka czy pójście do łóżka? Żeby kupić butelkę piwa trzeba w mieć w No 18 lat, a likieru 20 lat, zaś prezerwatywy dają bezpłatnie 16 latkom. Gdzie tu sens i właściwe proporcje?

Awatar użytkownika

Ja widzę w tym sens. Dziecko będzie chciało iść do łóżka, to pójdzie. Teraz odpowiedz jako ojciec- wolisz, żeby poszło z tymi prezerwatywami czy bez? ;)

Awatar użytkownika

Asmena napisał(a):
Ja widzę w tym sens. Dziecko będzie chciało iść do łóżka, to pójdzie. Teraz odpowiedz jako ojciec- wolisz, żeby poszło z tymi prezerwatywami czy bez? ;)

To jest pytanie z góry narzucające odpowiedź.
Istota poruszonej przeze mnie kwestii jest inna. Czemu przeciwdziała się piciu alkoholu, a nie swobodzie życia seksualnego? Co by nie mówić, dla 16 letniej osoby otrzymanie prezerwatyw jest sygnałem, iż w twoim wieku uprawianie seksu jest normalne. Więc jest swego rodzaju zachętą, żeby nie powiedzieć stręczeniem. Bo przecież jeżeli stawiam butelki piwa w pokoju mojego 16 letniego dziecka, to nie mówię tym samym pij, ale jednak tworzę tym wrażenie iż zachęcam je do picia. A ja mogę tłumaczyć, ono tylko tam stoi, albo, że to próba jego charakteru.

Awatar użytkownika

Ale bez względu na to, czy będzie się kogoś zachęcać do seksu, czy nie- jak ktoś będzie miał ochotę, to i tak to zrobi. Nie wiem, na jakim poziomie stoi w Norwegii edukacja seksualna, ale w Polsce to jest śmiech na sali. Nie można tematu unikać, trzeba mówić o tym głośno (i tu ukłon w Twoim kierunku za uświadamianie córek), zwłaszcza o antykoncepcji. W Polsce tego nie ma i można spotkać wśród młodzieży (w XXI wieku, gdzie Internet dosłownie lata w powietrzu) takie mity, jak antykoncepcyjne działanie Coca Coli.
Spójrz na to jeszcze z innej strony: nie ma czegoś, co przeciwdziała negatywnym skutkom alkoholu. Nie ma czegoś, co pomaga utrzymać trzeźwość i uchronić przed głupstwami. Ale jest coś, co chroni przed negatywnymi lub niechcianymi skutkami seksu. Gdyby był taki środek 'antykoncepcyjny' dla alkoholu- mogliby wysyłać go razem z tymi prezerwatywami. Jak 16latek chce się napić i uprawiać seks- zrobi to. Upicia się nie ominie, ale może ominąć choroby czy ciążę.

Awatar użytkownika

O, jeszcze jedno- w Polsce seks można legalnie uprawiać od 15 roku życia, a pić alkohol- od 18. Jak jest z tym w Norwegii?

Site Admin
Awatar użytkownika

mike7 napisał(a):
Co by nie mówić, dla 16 letniej osoby otrzymanie prezerwatyw jest sygnałem, iż w twoim wieku uprawianie seksu jest normalne.

Tak, 16 lat to w Norwegii wiek dojrzalosci seksualnej, czyli "uprawianie seksu" jest legalne.

Znajdziesz to tutaj: http://www.barneombudet.no/rettighetsplakaten

(Seks to tylko jedno z praw w tym wieku, w linku znajdziesz cala liste rzeczy, ktore od tej chwili moze robic ile zechce i bez informowania czy pytania o przyzwolenie rodzicow, a rodzicom nie wolno jej zabronic. Od tego wieku nie dowiesz sie juz na przyklad niczego od lekarza corki na jej temat bez jej przyzwolenia).

Takze podejscie do antykoncepcji to wspolna odpowiedzialnosc. Dziewczyny zwykle rowniez dbaja o to, by miec przy sobie prezerwatywe, na wypadek, gdyby chlopak nie mial przy sobie. Automaty, w ktorych mozna kupic prezerwatywy, stoja rowniez w damskich toaletach, nie tylko w meskich. Chlopaki z kolei sprawdzaja, czy dziewczyna wziela pigulke i przypominaja, jesli zobacza, ze zapomniala.
Powyzsze jako sytuacja idealna i postawa propagowana przez pedagogow w szkolach. W praktyce zdarza sie, ze pojda na zywiol i bez zabezpieczenia i musza pozniej zdecydowac, czy sa gotowi na potomka, czy tez pozadana jest aborcja.

Awatar użytkownika

No i wg mnie to jest prawidłowe podejście. Z całym szacunkiem dla wszelkich rodziców, ale młodzież swoje potrzeby ma (oczywiście- to tylko uogólnienie, ale żyjemy w takich czasach, że wystarczy minimum wysiłku, by znaleźć odpowiednie filmiki i obrazki, nie trzeba wielu bodźców), a takie wysyłanie prezerwatyw to wg mnie promocja antykoncepcji, a nie samego seksu, bo ten już reklamy nie potrzebuje ;)

Awatar użytkownika

Anniken napisał(a):
mike7 napisał(a):
Co by nie mówić, dla 16 letniej osoby otrzymanie prezerwatyw jest sygnałem, iż w twoim wieku uprawianie seksu jest normalne.

Tak, 16 lat to w Norwegii wiek dojrzalosci seksualnej, czyli "uprawianie seksu" jest legalne.

.....

Ja nie piszę o legalności, bo o tym wiem. W Norwegii i nie tylko, legalne jest upić się, ale to nie znaczy, że trzeba do tego zachęcać.

Site Admin
Awatar użytkownika

mike7 napisał(a):

Ja nie piszę o legalności, bo o tym wiem. W Norwegii i nie tylko, legalne jest upić się, ale to nie znaczy, że trzeba do tego zachęcać.

To nie jest zachecaniem do seksu (zniechecania tez nie ma, seks w tym wieku to sprawa wyboru, raz do roku, wcale czy 5 razy dziennie jest traktowane jako rownie normalne), tylko zachecaniem do zabezpieczania sie przed niepozadana ciaza.

Awatar użytkownika

Asmena napisał(a):
No i wg mnie to jest prawidłowe podejście. Z całym szacunkiem dla wszelkich rodziców, ale młodzież swoje potrzeby ma (oczywiście- to tylko uogólnienie, ale żyjemy w takich czasach, że wystarczy minimum wysiłku, by znaleźć odpowiednie filmiki i obrazki, nie trzeba wielu bodźców), a takie wysyłanie prezerwatyw to wg mnie promocja antykoncepcji, a nie samego seksu, bo ten już reklamy nie potrzebuje ;)

Z całym szacunkiem, nie obraź się, chyba nie łapiesz istoty postawionego problemu...
Ponadto mieć potrzeby, nie oznacza zaspokajać je bo chęć najdzie, jak zwierzątko...

Awatar użytkownika

Anniken napisał(a):
mike7 napisał(a):

To nie jest zachecaniem do seksu (zniechecania tez nie ma, seks w tym wieku to sprawa wyboru, raz do roku, wcale czy 5 razy dziennie jest traktowane jako rownie normalne), tylko zachecaniem do zabezpieczania sie przed niepozadana ciaza.

Anniken, przy całej sympatii jaką mam dla Ciebie, ale od jakiegoś czasu pojawiła się u Ciebie przypadłość pisania jakbyś nie zadała sobie trudu przeczytania lub zrozumienia sensu wypowiedzi. Przeczytaj mój wpis w kontekście, bo łatwiej będzie nam prowadzić wtedy dyskusję.

Site Admin
Awatar użytkownika

mike7 napisał(a):
Z całym szacunkiem, nie obraź się, chyba nie łapiesz istoty postawionego problemu...

I kolejna osoba, ktora Twoim zdaniem "nie lapie istoty problemu", bo ma zdanie odmienne od Twojego.

A moze to Ty nie lapiesz istoty problemu, mike...?
Nie kazdy sklania sie ku moherowej postawie w temacie jednej z najbardziej naturalnych rzeczy u istoty ludzkiej.
Ty masz takie zdanie, kto inny ma odmienne. Panstwo norweskie (zarowno lewica, jak i prawica) ma odmienne od Twojego zdanie i nic na to nie poradzisz, corka ma zagwarantowane prawem, ze wolno jej ile chce i kiedy chce :wink:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 141 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna