podatki od stypendium

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

maciek11

podatki od stypendium

Postautor: maciek11 » sob sie 20, 2011 6:21 pm

Cześć,
Mam następujące pytanie.
Wybieram się do Norwegi w Październiku. Otrzymałem stypendium płacone z UE (z Francji) a staż będę odbywał na Uniwersytecie w Trodnheim (NTNU) - nie będę tam pracował (nie będę zatrudniony formalnie), tylko prowadził badania (staż po doktoracie).

Orientujecie się, jak wygląda sprawa podatków w takim przypadku ? Czy stypendia są wolne od podatków ?
Na uniwersytecie NTNU dowiedziałem się, że będę musiał się zgłosić do "National Population Registry" i "local tax assessment office " po "Personal Identity Number" . Natomiast Pani (na uczelni) powiedziała mi, że każdy przypadek jest traktowany oddzielnie i nie wie dokładnie jakie podatki będę płacić.

Dzwoniłem do już do urzędu skarbowego w Norwegi :+ 47 22 07 70 00, ale nie za bardzo byli mi stanie powiedzieć jak będzie wygladała moja sprawa i w sumie nic się nie dowiedziałem. Mam wrażenie, że nie wiedzieli jak ugryźć tą sprawę (Polak w Norwegi na stypendium z Francji).

Zastanawiam się, czy podjąć się tego stażu, bo nie ukrywam, że nie chciał bym skończyć szarpiąc się z US w Polsce + podatkiem w Norwegi, a środki finansowe też nie są oszałamiające.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki jak podejść do sprawy, aby zdobyć informację.

Pozdrawiam,
Maciek

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”