Dzisiaj jest pt wrz 19, 2014 6:00 am

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość

Witam Serdecznie, byłem nowy w Norwegii jak i jestem nowy na forum , tak też - God Dag.

Dostałem ze SKATT dokument „Selvangivelse” o treści: umieszczam poniżej w angielskim i norweskim.
Po przeczytaniu stron nadal czuję się zakłopotany w tych zestawieniach.
http://www.skatteetaten.no/upload/taxno ... g%20pl.pdf
http://www.skatteetaten.no/ http://taxnorway.no/
Skorzystaniu z kalkulatora http://www.skatteetaten.no/applikasjone ... 120605.htm
Opiszę problem z zapytaniami.
Podatek mam 25%.
Problem 1: Miałem dwóch norweskich pracodawców (po skończeniu u jednego zatrudniłem się od razu u drugiego).Od drugiego dostałem dokument Lønn- og trekkoppgave for 2012 o określonym czasem pracy do 31.10. Napisałem e-maila do pierwszego o dosłanie mi dokumentu, gdyż nie dostałem w styczniu, nie mam również lønnslipp za pracę przez dwa miesiące pracy- od połowy lipca i kilka dni sierpnia(wypłatę dostałem – więc czy to jest duży problem jeżeli nie mam tych dokumentów mimo że Forskuddstrekk zapłacony się zgadza?)
Problem 2: Łączenie pracowałem 3 miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) co wskazuje (the minimum standard deduction) taki czas rezydentury określiłem w SKATT w sierpniu , czy mogę ten czas wydłużyć mimo że fizycznie już nie byłem w Norwegii, wyleciałem 04.09 (czas zatrudnienia na dokumencie Lønn- og trekkoppgave „to 31.10”). Byłem jeszcze w Norwegii turystycznie w listopadzie. Nie zgłosiłem że wyjeżdżam. Jako dodatek do zeznania który bilet lotniczy ma załączyć?
Czy zmieniając tą pozycję zmienią mi 25% podatku na inny, jeżeli nie to od czego to jest zależne ? (może stawka godzinowa?)
Przyleciałem jeszcze na kilka dni w listopadzie.
Od kiedy jest liczona rezydentura (przylot/ wizyta w SKATT/ podpisanie umowy o pracę) od kiedy (umowa do kiedy pracowałem/ powrót do kraju po skończeniu pracy/ ostateczny wylot z Norwegii w 2012)
Tak też czy pozycję 3.2.1 mogę zmienić z 3/12 na 4/12 lub 5/12, i cały odpis ?

3.2.1 Minstefradrag i egen inntekt - 19 538

Problem 3: Na dokumencie Lønn- og trekkoppgave for 2012 od drugiego pracodawcy mam dwie pozycje które nie do końca wiem gdzie je muszę/mogę wpisać czy to są alternatywy do 3.2.1?
1. 314 Premie til fond og trygd (Ev post 3.2.2 i selvangivelsen) 28
2. 116-A Skattepliktid del av ulykkesforsikring og yrkesskadeforsikring (mer-premie) mv (post 2.1.1 og/ev 3.2.2 i selvangivelsen) 276
Doczytałem w broszurkach że mając 10% za pracę przez pierwsze dwa lata można odpisać poniższe:
Oprócz odpisu standardowego możesz
odliczyć:

koszty uzyskania przychodu (minste-fradrag) – naliczane od dochodu brutto itp.

kwota wolna od podatku (personfradrag) – ulga podatkowa przy naliczaniu podatku dochodowego
Możesz również odpisać:

uprawnione do odpisu wpłaty na publiczny lub prywatny fundusz emerytalny w stosunku pracy

uprawnioną do odpisu część składki na związki zawodowe

In addition to the standard deduction, you are entitled to:
• the minimum standard deduction – calculated on gross income from employment etc.
• personal allowance – the basic tax-free allowance in connection with the tax assessment
You can also claim a deduction for:
• deductible contributions to a Norwegian public or private occupational pension scheme
• the deductible part of trade union dues
Andre fradrag
I tillegg til standardfradraget får du:
• minstefradrag – beregnes av brutto arbeidsinntekt ([pozycja 3.2.1)
• personfradrag – bunnfradrag ved skatteberegningen (pod jakie wartości to mam podczepić, czym to jest, czy to klasa 1 lub 2?)
• fradragsberettiget tilskudd til norsk offentlig eller privat pensjonsordning i arbeidsforhold (czy to są pozycje powyższe 314 i 116-A?, które mogę wpisać jako sumę w /3.2.2 Deductible premium for health and accident insurance /3.2.2 Fradragsberettiget premie til syke- og ulkkesforsikring (jest adnotacja
• Kan kreves med inntil 700 kr samlet for ektefellene, hvis du ikke krever minstefradrag i post 3.2.1.))
• fradragsberettiget del av fagforeningskontingent ( jak to użyć?)
Problem 4: Mam pismo z Gjensidige Pensjonsforsikring AS. Są tam różne wartości podane w tabeli, ale tekst cytuję.(nie mam na chwilę obecną skanera) Czy to mogę umieścić w Selvangivelse i co to właściwie znaczy.
Forsikringsbevis
Tjenestepensjon
Ved siden av den inngåtte avtale gjelder våre forsikringsvilkår lov om forsikringsavtaler og det øvrige lovverk.
Forsikrede er dekket av FIRMAA AS sin avtale om tjenestepensjon med avtalenummer... All informasjon og beregninger gjelder per utskriftsdato og er gjengitt i dagnes kroneverdi.
Årlig forsikringssum
Årlig premie
Sparing til alderpensjon
Innskudd til pensjonsordningen (Årlig premie) 5.700
Innsudd for pensjonsgrunnlag mellom 1,00 6,00 ganger folketrygdens grunnbeløp
Estimert årlig pensjonsutbetaling ved nådd pensjonsalder (Årlig forsikringssum) 55.000
Forutsatt fortsatt avtalt innskudd fram til nådd pensjonsalder
Forsikring ved uførhet
Innskudd til pensjonssparing ved arbeidsuførhet (Årlig forsikringssum)5.700 ((Årlig premie)84
Samlet årlig sparing ((Årlig premie) 5.700
Samlet årlig risikopremie((Årlig premie) 80
Administrasjonskostand 4
Forsikringens samlede pris 5.784
Beløpene er basert på følgende forutsetninger
Pensjonsgrunnlag kr 367.300
Stillingsprosent
Arbeidsdyktig
Vekst i lønn og folketrygdens grunnbeløp
Inflasjon
Årlig avkastning
Antall år med utbetaling av alderspensjon
Pensjonsalder
Dersom du har spørsmål angående forsikringen, kontakt vårt Servicesenter på telefon eller send en Epost ved å gå inn på http://www.gjensidige.no kontaktoss

Utkast selvangivelse 2012
for lønnstakere og pensjonister mv.

1.6/1.7 Personinntekt fra foretak
2.1 Lønn og tilsvarende ytelser
2.1.1 Lønn og naturalytelser mv., FIRMAA As, 111-A 55 626
2.1.1 Lønn og naturalytelser mv., FIRMAB As, 111-A 16 150
2.1.1 Lønn og naturalytelser mv., 116-A 276

3.2 Fradrag i tilknytning til arbeidsinntekt mv.

3.2.1 Minstefradrag i egen inntekt - 19 538

3.3.7 10% standardfradrag for midlertidig opphold i Norge - 7 245

5.0 Tilleggsopplysninger

Draft Tax Return 2012
for wage earners and pensioners etc.

1.6/1.7 Personal income from enterprises
2.1 Pay and corresponding remuneration
2.1.1 Pay and payments in kind etc., FIRMAA a, 111-A 55 626
2.1.1 Pay and payments in kind etc., FIRMAB, 111-A 16 150
2.1.1 Pay and payments in kind etc., 116-A 276

3.2 Deduction from income from employement

3.2.1 Minimum standard deduction, own income - 19 538

3.3/4.8 Interest and debt
3.3.7 Ten Per cent standard Deduction for Temporary stay in norway - 7 245
3.5 Special Allowances

5.0 Additional information

Wolę tego uniknąć
„Odwołanie
Jeżeli uważasz, że rozliczenie podatkowe jest błędne, to możesz się odwołać. Termin odwołania to sześć tygodni od daty wysłania rozliczenia podatkowego. Datę wysłania
znajdziesz na rozliczeniu podatkowym. Jeżeli otrzymasz rozliczenie podatkowe w czerwcu, to termin odwołania upłynie nie wcześniej niż 10 sierpnia. Odwołanie możesz wysłać drogą elektroniczną. Na stronie skatteetaten.no znajdziesz formularz RF–1117, którego możesz użyć w tym celu. Odwołanie możesz również wysłać drogą pocztową do urzędu podatkowego. W odwołaniu musisz zaznaczyć, co uważasz za błędne i dlaczego. Jeżeli popełniono błąd, to otrzymasz nowe rozliczenie. Otrzymasz również zwrot napłaconego podatku.”
Z góry dziękuję za zainteresowanie moim przypadkiem.

NICK 2011
Awatar użytkownika

Pochwał: 1
Serio za duzo to napisales, mozesz prosciej? bo nie chce mi sie brnoc przez to , do kiedy do kiedy pobyt w No i dane ze selvangivelse pierwsza i trzecia strona w formie skanu albo skopiowac dane na forum, to wrzuce na kalkulator i wylicze.

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

Myślałem, że się ktoś po tygodniu wypowie, ktoś kto się na tym zna. Sam fakt napisania dużo, nie oznaczy, że to nie jest zrozumiałe. Założyłem nowy temat, bo leniłem się czytać te wszystkie poprzednie tematy, o podobnej tematyce (podatki). Polecam się wgłębić w sens słów :przyt:

NICK 2011
Awatar użytkownika

Moze biuro podatkowe sie wczyta? , bo ty :
studentas napisał(a):
Myślałem, że się ktoś po tygodniu wypowie, ktoś kto się na tym zna. Sam fakt napisania dużo, nie oznaczy, że to nie jest zrozumiałe. Założyłem nowy temat, bo leniłem się czytać te wszystkie poprzednie tematy, o podobnej tematyce (podatki). Polecam się wgłębić w sens słów :przyt:

Mnie nie interesuje czytanie tekstu , ktory dla mnie jest zbedny, potrzebuje tylko daty legalnego pobytu w No, dane z selvangivelse i moze cos jeszcze , o co pytam jak chce wiedziec :lol:
Powodzenia :ok:

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

Zrób odwołanie i będzie po sprawie. Ja sie zgłosiłem do biura robiącego takie sprawy i mi pomogli. forum-norwegia sie nazywali. Nie warto samemu sie z tym mieszac...

Admin
Awatar użytkownika

studentas napisał(a):
Myślałem, że się ktoś po tygodniu wypowie, ktoś kto się na tym zna. Sam fakt napisania dużo, nie oznaczy, że to nie jest zrozumiałe. Założyłem nowy temat, bo leniłem się czytać te wszystkie poprzednie tematy, o podo

rozliczenie podatku zajmuje jakies 5 minut. miales nawet osobe ktora chciala to dla Ciebie zrobic... gratuluje podejscia.

Awatar użytkownika

Młody to i narwany. ;)

Awatar użytkownika

Odnosicie sie postow z kwietnia :roll: Juz sie chyba chlopak rozliczyl.

Awatar użytkownika

kkasia125 napisał(a):
Odnosicie sie postow z kwietnia :roll: Juz sie chyba chlopak rozliczyl.

:beczka: :lol: :lol: :lol: :lol: Oczywiście zerknąłem na datę dwóch postów wyżej. Kkasiu :piwo:

Admin
Awatar użytkownika

wyglada na to ze padlismy ofiara odgrzewanego kotleta... :lol:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ]